pátek 8. dubna 2016

Deník - Kuba na kolech 2016 - 08.04.2016 - Den 14 - Cesta do Chivirica

Dneska jdeme do museo del Ron, celkem zajímavé malé muzeum kde se dá vidět postup výroby rumu.

Postup výroby rumu
-          Šťáva se vaří a vzniká z toho melasa
-          Cukrová třtina se lisuje a teče z toho šťáva
-          Melasa se fermentuje a poté destiluje a vzniká z toho aguardiente, první lihovina
-          Lihovina se pak nechává uzrát v sudech z bílého dubu
-          Pak se destiluje podruhé
-          Přimíchávají se přísady, recepturu si drží každý maestro jako tajemství celého podniku.

Následuje prohlídka hřbitova Santa Ifigenia, opravdu něco nádherného. Jsou zde pochováni velcí revolucionáři. Včetně José Martího, plantážníka, který zrušil svým otrokům otroctví a nechal je bojovat za svobodu. Tehdy začala revoluce a boj za nezávislost Kuby. U jeho monumentu stojí čestná stráž, která se každou půlhodinu mění. Ceremoniál je hezký, podobný střídání stráží na pražském hradě. Ale na hřbitově? Velmi neobvyklé.Santa Ifigenia v Santiago de Cuba

Pak vyrážíme na kolech okolo jižního pobřeží, ze Santiago de Cuba do městečka Chivirico, 70 km na kole.

Krásná projížďka, okolo moře, trochu protivítr. Celkem ale příjemná teplota, nejsou to ty čtyřicítky, co byly v Santiagu a předchozích městech, naštěstí.


kubánská cihelna

Dorážíme po sedmé hodině. Rybáři před Chiviricem právě při západu slunce loví sardinky. Překrásná momentka. V case nás čeká úžasná večeře. Na jídlo si tu opravdu stěžovat nelze. Je vidět, že Kubánci se snaží, protože z jídla něco konečně mají. Z ubytování musí 90 procent odvádět státu.


lov sardinek u Chivirica

Večeře jsou naprosté hody. Langusty, ryby, kuře, všechno strašně dobré. Ryba a kuře je za 8 CUC, langusty za 10 CUC, včetně příloh a salátů. Nechtějí po nás pasy, takže je jasné, že tu jsme na černo, že to pan vlastník riskne, že ho nikdo neudá a neodvede za nás daň. Navíc si tu dáváme večeři a snídani takže si vydělal hodně moc peněz.

Vzdálenost: 88 km na kole
Ubytování: Chivirico, casa Villa Paraiso
Fotogalerie: https://goo.gl/photos/AJtb9ErDcCxaysaP7

1 komentář:

  1. Easily Boost Your ClickBank Traffic And Commissions

    Bannerizer makes it easy for you to promote ClickBank products using banners, simply go to Bannerizer, and grab the banner codes for your favorite ClickBank products or use the Universal ClickBank Banner Rotator Tool to promote all of the ClickBank products.

    OdpovědětVymazat