pondělí 2. ledna 2017

Deník - Vietnam 2016 - 29.12.2016 - 2.1.2017 – Delta Mekongu

29.12.2016 - Den 08 - My Tho

Tak jo. Ráno sbalit, snídaně a už chytáme taxíka na autobusové nádraží Ben Xe Mien Tay neboli west region bus station. Odtud jezdí autobusy do regionů delty Mekongu.
Bohužel bus v osm jsme těsně nestihli, i když pani co nám prodávala lístky, že jako to stíháme. 

Posadili nas na nádraží a před devátou nas dovedli k našemu autobusu. Vypadá to, že se ale čeká, až bude bus plný. Což ale kousek po deváté stejně je a tak můžeme vyjet. V autobusu je kromě řidiče ještě jeden chlápek, označme jeho funkci jako otvírač dveří. 

Do My Tho to máme nějakých 50 km a máme tam být za hodinu a půl, tak sem na to zvědavý. Nakonec jsme to jeli přes dvě hodiny. 

Autobusák je asi 2 km od centra. Bereme taxíka do hotelu - našli jsme na bookingu The World hotel. A neudělali jsme špatně, krásný nový hotel, fakt čistý za 350 000 dongů dvoulůžkový pokoj.

Dole na recepci nás odchytává Vietnamec a nabízí různé výlety, má dokonce sešit, kde už dvakrát češi napsali hodnocení. Tak prý ve dvě ve městě před jednou kavárnou, je naproti přístavu.

Bereme taxíka a jedeme se podívat do místního chrámu - Vinh Trang temple. Celkem hezký ale trochu kýčovitý a směsice všech možných náboženství.

Vinh Trang temple

Pak už bereme taxíka ke kavárně a po cestě už nás odchytává vietnamec. Pak nás bere do přístavu a klube se z toho, že tu má takovou malou cestovku. Platíme domluvených 250 000 dongů za 5hodin výlet lodí po mekongu. Jinak pan se jmenuje Nguyen Thanh, nguyenthanhmekongtour@gmail.com. 

Ujímá se nás jeho pracovník, který nás bude provázet. Bere nás na takovou vetší bárku a už si to jedeme po Mekongu. Fakt velká a fakt špinavá řeka. Navštěvujeme ostrov, tam nám nejdříve cpou výrobky z včelího medu, ty banány s medem si ale vzít musíme, jelikož jsou fakt dobré, pak přestupujeme na malou loďku a kousek popojíždíme na místo, kde zas dělají bonbony z kokosu. Taky docela dobré. Pak nastupujeme zpátky na naši bárku a přejíždíme až na druhý břeh, kde se díváme, jak tu pod domy, které jsou přímo na Mekongu, chovají ryby v takových sítích. Je jich tu fakt tisíce. 

Jedeme opět na druhý břeh, odhadem má ta řeka šířku kilometr nebo dva. Proplouváme tu takovým ramenem, příjemná projížďka. Sledujeme západ slunce nad mekongem, no západ, je trochu zataženo. 

Pak se stavujeme na jiném ostrově - coconut island na jídlo. Chovají tu i krokodýli a kromě nich vám udělají k jídlu pštrosí vejce, kapra, hada, kraba a spoustu dalších potvor.

Mekong v My Tho

Pak už hezky potmě a bez světla na lodi projíždíme mekongem. A výlet končí. Vřele doporučuji.
Večer jsme si tu do místňácké restaurace zašli na jídlo. Nevím proč, ale lidi tu na nás koukají jako na zjevení a v restauraci se na nás hodně smějí. Přitom je to město s 300 000 lidmi, kde by na turisty měli být zvyklý. Ale možná ne v těchto končinách. A lidi na motorkách na nás volají Hello. Dítě za námi běží a vola hello hello, a doopravdy o nic nežebrá. Fakt jsme tu úkazem…

Ubytování: The World hotel, My Tho. Vřele doporučuji, cena 350 000 dongů je perfektní, hotel nový a čistý.

30.12.2016 - Den 09 - Can Tho

Jelikož jsme včera od toho chlápka s cestovkou nebrali nabídku na odvoz do Can Tho autem za 1 500 000 dongů, vstáváme po čtvrté ráno, v půl páté sedáme do objednaných taxíků a jedeme na autobusové nádraží. Do Can Tho jede z My Tho pouze jeden spoj denně a to právě v pět ráno. Lístek stojí 55000 dongů a v buse platíme ještě řidiči 20 000 dongů za zavazadla. Cesta celkem uteče a v půl osmé jsme v Can Tho na nádraží Bén xe kchách Can Tho 91B, odkud to také potom jezdí do Chau Doc, což je dobré si hned zjistit.

Bereme taxíka a jedeme do hotelu se jménem Hotel 17. Není tak hezký jako hotel v My Tho, ale za stejnou cenu 350 000 dongů na noc za pokoj je to super cena, protože jsme úplně v centru. Když to porovnám s hotelen na Halongu, kde jsme za noc platili za pokoj okolo 65 USD, tak je to fakt někde jinde. Samozřejmě úroveň hotelu je také někde jinde, ale peníze nám po týdnu ve Vietnami dosti docházejí. Je nutné počítat, že tu kolem a kolem utratíte okolo 1000 - 1500 Kč denně, pokud ale budete brát levnější hotely. Ale my tu hodně prožereme;-).

Po návštěvě kavárny a konzumaci capuccina a dortu navštěvujeme doporučenou Hop Pho, vajíčka jsou mňam a takové těstové kuličky plněné krevetami a bylinkami ještě lepší. Doporučuji. 

Zdar a sílu soudruzi

Chceme jet zítra ráno na plovoucí trhy. Na recepci nám to nabízí za 16 USD na osobu, 6 hodin výlet včetně obědu. Jdeme se projít k opravdu hezké promenádě okolo řeky ulicí Hai Ba Trung a paní nám to tu nabízí za 700 000 dongů, bude to asi bez jídla. Tak to bereme, ale musíme tu být u přístavu v této ulici v pět ráno. Trhy údajně žijí hlavně poránu.

Aby toho lenošení nebylo málo, navštěvujeme ještě L'Escale restauraci, kde se dá vylézt až do čtvrtého patra a tam je krásný výhled na jedno z ramen mekongu, které ústí do přístavu.

V podobném stylu pokračuje celý den, jelikož v tomto městě kromě plovoucích trhů a dost vyumělkovaných chrámů není asi prakticky nic zajímavého. Takže tu obcházíme a pojídáme a popíjíme všechno možné.

Ubytování: Hotel 17, Chau Van Liem, Can Tho. 350 000 dongů na noc. Dobrá cena, pokoj čistý a hned v centru, koupelna trochu slabší ale čistá, doporučuji.

31.12.2016 - Den 10 - Can Tho

Tak abychom se nepřespali, vstáváme před půl pátou a jdeme do přístavu. Pravděpodobně bratr te včerejší naháněčky nás bere na takovou malou bárku a už si to plujeme městem po Mekongu. Asi po půl hodině jsme na prvním plovoucím trhu. Jsou tu prostě takové vetší loďky a každá většinou prodává pouze jeden typ ovoce či zeleniny. Na kůle, který trčí nahoru, mají přivázáno, co nabízejí. Je ještě tma a nic moc se tu neděje. Kroužíme tu půl hodiny s dalšími turistickými loděmi, ale žeby tu někdo něco kupoval, tak to vidíme asi 2x. Jedeme dál asi hodinu a tam je druhý plovoucí trh, takové menší loďky, ale zas jich je tu poskromnu, tak 20. Zde už moc turistů není, občas tu někdo něco koupí, ale žádné velké věci. Ale zde to vypadá tak autenticky a romanticky.

Plovoucí trh v Can Tho na Mekongu

Pak nás vietnamec, který neumí slovo anglicky, bere na farmu, kde chovají krajty, ale moc hezký to tu není. Poslední zastávka je v továrně na rýžové nudle. Rýží nějak vyvaří, až z toho mají tekutou hmotu. Tu pak nalejí do takové formy nad kotlíkem a vznikne z toho velká palačinka, nad kterou se topí, až z toho vznikne placka. Tu pak suší venku a následně z toho na stroji udělají nudle. Vracíme se zpět do Can Tho takovými maličkými rameny Mekongu. Vidíme tu tu šílenou bídu, jak tu žijí okolo Mekongu v chatrčích z vlnitého plechu. Mekong je opravdu špinavá řeka a oni v tom perou prádlo, čistí si zuby atd. V jedenáct dorážíme do města, hezká tříhodinová plavba.

Následuje opět snídaně v Hop Pho coffee. Dělají tu vajíčka a také Dimsumy - těstové kuličky plněné dobrotami, napr. masem, bylinkami, krevetami, krabi apod.

Plovoucí trh na Mekongu

Poté opět káva, doporučuji Amavo café, fakt moc dobré.

Jelikož tu ve městě toho moc není, tak si jdeme dat šlofíka. Odpoledne pak degustujeme na místním trhu různé pochutiny - krabi a kuřecí na špejli, palačinky, placku s neidentifikovanými věcmi. Uvidíme, co na to řekne žaludek, každopádně bylo to moc dobré. Jeden kousek pochutiny tu stojí okolo 10 000 - 15 000 dongů.

Zajímavý podnik je Cafe english, kde večer jede karaoke, které vietnamci milují.
Další podnik, který navštěvujeme, je Nambo restaurant (v přízemí budovy, kde nahoře na terase je L'Escale restaurant s krásným výhledem), kde si Martin dává snake menu. Je mi z toho zle, jen když si vzpomenu na to hadí farmu, co jsme dneska navštívili.

Máme skoro devět večer a vypadá to, že vietnamci ten silvestr moc neprožívají. Jdeme na drink na terasu nahoru do L'Escale. Moc jich tu nemaj a na některé nemají suroviny. Nakonec jeden teda dáme, ale restaurace asi zavírá v jedenáct. Všude okolo to začíná vypadat polomrtvě, tady silvestra určitě neslaví, budou ho mít nějak posunutý. Půlnoční přípitek tak řešíme na pokoji lahvičkou vodky, kterou jsem kupoval v Istanbulu.

Can Tho bych shrnul tak, že tu toho moc k vidění není, i ty plovoucí trhu jsou s otazníkem, jestli kvůli nim sem jet. Pokud ale někdo opravdu chce, doporučuji přijet jeden den, prohlídnout si město a domluvit si na druhý den ráno projížďku na plovoucí trhy, a odpoledne pokračovat dál. Napr. Do Chav Doc kam zítra jedeme, by měli jezdit autobusy každou hodinu.

Ubytování: Hotel 17, Chau Van Liem, Can Tho. 350 000 dongů na noc. Dobrá cena, pokoj čistý a hned v centru, koupelna trochu slabší ale čistá, doporučuji

01.01.2017 - Den 11 - Chau Doc

Dnes bychom se měli přesunout do Chau Doc, městečka na hranicích s Kambodžou. Nastává ale problém, jelikož Jakub má zánět v oku. Ráno teda objíždějí nemocnice a následně dostává antibiotika a kapky do očí. My opět absolvujeme ověřený rituál a to snídani v Hop Pho a pak káva a dort v Amavo café. Jelikož jsme se tam poprvé dostali hned ráno, obě dvě místa jsou celkem plná lidí.
Následuje válečná porada a je rozhodnuto. Jakub tu s Milanem zůstává a uvidí se co dál, buď se potkáme za tři dny v Ha Tien a nebo letí domů. Já s Martinem pokračujeme dále. 

Bereme taxi na autobusové nádraží, odkud jsme sem přijeli. Máme štěstí, odjíždí to každou hodinu, což jsme věděli, přijeli jsme těsně před dvanáctou, kupujeme lístky - dnes je prvního ledna a zdražili z 65 000 na 70 000 dongů. Ale jede se takovou dodávkou, kde je i klimatizace a tak je to celkem ok. 
Cestou nastupují další a další lidi až je tu celkem narváno. Máme to do Chau Doc 120 km, když zbývá asi 50 km, je tu v minibusu pro 14 pasažérů 23 lidí.

Do Chau Doc jsme přijeli za dvě a půl hodiny v půl třetí. Na nádraží nás hned chytil vietnamec a začal nabízet výlety a taky cestu na Phu Qoc za jeden den, cena 20 USD. Pak nám nabídl také hotel své sestry a to jsme teda vzali. Tak po třetí hodině jsme na hotelu, sice je to jiná cena než nám nabízel na nádraží, ale bereme to. Náš vyhlídnutý hotel v centru se super hodnocením a za luxusní cenu - Dong Bao hotel za asi 700 000 dongů za dvě noci je vyrezervovaný během naší cesty na Chau Doc.

V Chaudocu ve městě toho moc k vidění asi nebude. Mají tu něco jakoby pagodu ale pak dorazíme k Chau Doc market. Ten je teda fakt velký a celkem zajímavý. Až na to, že většinu ovoce vůbec netuším co to je. Prozkoumáme později, hlad je v pět odpoledne už velký.

Skůtr, tam se vejde celá rodina…

Na doporučení jdeme do Bay Bong restaurant, uvidíme. A uviděli jsme, že lonely planet zklamal, nebo se zhoršili. Za ty prachy jako nic moc. Ja měl rybu se zeleninou za 100 000 dongů a moc mi to teda nechutnalo. Martin měl nějaký hovězí a taky si moc nešmakoval.

Další dva spolucestující se rozhodli, že jedou domů, taxík z Can Tho do Saigonu za předem domluvenou cenu 1 500 000 dongů, je to okolo 150 km. Večerní letadlo ale nestihli a poletí nočním. Tak jsme tu CV zvostali sami.

Market je teda fakt velký, ale ceny nic moc teda. 2,5 kg ovoce za 55000 dongů. Zajímavý je že se nerozlišuje, jestli jsou mandarinky nebo jablka, hodí to vsechno na váhu a řekne cenu.
V Chau Docu toho opravdu moc není. Jdeme po hezké promenádě okolo řeky až k hotelu Viktoria a pak dále za nej. Tam je místní přívoz na druhý břeh řeky. Cena pro chodce 1000 dongů. Tak teda jedeme na druhý břeh, ale nic moc tam není. Jedna mešita a tam se modlil jeden muslim. Ale ten mumraj okolo přívozu to je masakr. Jezději tu tři přívozy na jedné trase, která má přes řeku šířku asi 50 metrů a nestíhají, fronta motorek na březích jak blázen. A my jsme tu prakticky jediní chodci.

Navštěvujeme také zdejší kostel. Právě tam mají bohoslužbu a celkem velký kostel je úplně plný. No a to je asi tak pomalu všechno, co se tu dá vidět ve městě. 

Zítra bychom měli jít ale kousek dál k hoře Sam a hlavně do ptačí rezervace Tra Su - o té průvodce Lonely Planet nic neříkal, ale na tripadvisoru ji dávají opravdu skvělé hodnocení, tak uvidíme.
Již cestou do Chau Doc píšu jedné doporučované průvodkyni na trip advisoru, která zde dělá výlety. Má ale několikadenní výlet s jinou skupinou, tak si jen dopisujeme a nakonec se ani nepotkáme. 

Každopádně nám doporučila ať si na výlet k Tra Su a na horu Sam půjčíme motorky (to stojí třeba tady na hotelu 200 000 dongů) nebo ještě lépe, odchytit si na ulici motorku s řidičem a nabídnout mu 200 000 dongů za dopravu na asi čtyři hodiny. Tímto pani děkuji a přidávám odkaz na pani San - Huynh Phi San, www.mekongchaudoctravel.com. Dala nám rady a ani za to nic nechtěla:-) Pokud by měla čas, jeli bychom určitě s ní, jelikož vás vezme ještě na rýžová políčka atd.

Ubytování: Thanh Mai hotel, 2 noci pro dvě osoby za 35 USD. Jedině ta wifi tu jede tak nějak divně, ale většinou jede. Takže mohu doporučit, navíc tu umí anglicky.

02.01.2017 - Den 12 - Chau Doc

Tak jo. Posnídali jsme na hotelu, no oni nam teda stolečky dali přímo na ulici. Měli jsme vajíčka a banán, prostě skromná snídaně.

Tak jsme to vyrazili zkusit s těmi motorkami, u prvních jsme neuspěli, ale jen co jsme od nich odešli tak už u nás byli znova a nakonec nás odtahli do nějaké cestovky. Tam nám to paní nabízela za 18 USD na osobu. Tak sem se otočil a šel dál. Nakonec na náměstíčku před pagodou jsme se s dvěma domluvili a tak jsme někdy okolo osmé vyrazili směr let Tra Su, cesta vede přímo pod horou Sam, kde se zastavíme cestou zpět. Je to asi 25 km a jeli jsme to asi 35 minut, asi bychom tam těžko trefili sami. Tam jsme koupili lístek - loď pro dvě osoby za 150 000 dongů. Naložili nas na loď s motorovým pohonem pro asi deset lidí a pěkně ve dvou tu jedeme neskutečně krásným místem, prostě vodním lesem. Těch ptáků tu teda moc není, ale stejně je to tu přenádherné. Po deseti minutách přesedáme na menší loďku, kde už jen pádluje a proplouváme ještě hezčími místy. Ptáci pořád nikde, ono už je devět hodin a nejlepší čas je prý okolo sedmé, kdy park otvírá. Každopádně moc turistů tu není, ale je vidět, že vietnamci to tu připravují na vetší davy turistů a nebude to asi už moc dlouho trvat. Po 15ti minutách vylézame z této malé loďky, což mě dost mrzí, protože to bylo nádherné a nechápu proč je to tak krátké (tripadvisor recenze mluvila o 30ti minutách v malých loďkách) a větší loď nás nyní veze k vyhlídce, která je asi 20m vysoká. Krásný pohled do okolí, ptáci vyletují z lesa… pak už zase na loď a ta nas odváží zpět. Krásný 80ti minutový zážitek, který by ale měl být delší.

Tra Su forest

Pak jedeme zpět a na patě hory Sam navštěvujeme pagodu Chú Thích. Krásné stavby, hezky tu hrají nějaké náboženské modlitby, ale je to stavěné nově, což není úplné ono. Ale určitě stoji za návštěvu už jen kvůli tomu výhledu na rýžová pole, která jsou všude okolo. Pak pokračujeme na horu Sam, vede tam silnice z protější strany, než leží Chau Doc. Pro vietnamce je to posvátná hora, vyjet se da ale až úplně nahoru. Na to, že to je posvátné, to tu ale moc nevypadá. Přímo na vrcholu je pěkný bordel, ale výhled moc hezký. Pak se už vracíme zpátky do Chau Doc a čtyřhodinový výlet je za námi.

Tra Su forest

Praží tu přes 30 stupňů, tak procházíme tržnicí a dáváme něco k jídlu, polévka nic moc a to maso s rýžovými nudlemi bylo zas studené. Ale odchytává nás chlápek, který neumí ani slovo anglicky a nabízí výlet lodí. Nabízí to samé, co nabízel včera večer chlápek na molu, ten za to chtěl asi 300 000 dongů, tady jsme na 200 000, pak 150 000 za hodinovou vyjížďku, ale odcházíme a on nás opět odchytává a nabízí dvě hodiny za 200 000 dongů pro dva lidi. To by celkem šlo, uvidíme odpoledne…

Odpoledne jsme ale neviděli. Vytuhli jsme na pokoji z toho vedra a ja mel motovici v hlavě. Asi úpal. No jistě jsme o tolik nepřišli. Večer pak byla dost silná bouřka.

Chau Doc v pozadí z hory Sam

Ubytování: Thanh Mai hotel, 2 noci pro dvě osoby za 35 USD. Jedině ta wifi tu jede tak nějak divně, ale většinou jede. Takže mohu doporučit, navíc tu umí anglicky.


1 komentář:

  1. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

    Výměna kdekoli Váš čas je drahý. Obchodujte na počítači, tabletu a mobilu

    227,651,647 - Otevřené obchody na eToro

    OdpovědětVymazat