čtvrtek 4. prosince 2014

Deník - Nepál - Tibet 2014 - 27.10.2014 - Den 24 – Tsurphu

Dneska vyjíždíme asi 70 km od Lhasy do kláštera Tsurphu, budhistického řádu Kadžupa – černé čepice. Původně měl být klášter Ganden, ale u klášteru Tsurphu má být posvátný strom, jehož 13x obejití má mít stejnou duchovní sílu jako obejití hory Kailash. Tak uvidíme.
Klášter byl založen v roce 1159, za kulturní revoluce v roce 1966 byl ale Číňany zničen, poté obnoven v roce 1986 šestnáctým karmapou. Jedeme opět na sever po stejné cestě jako včera, ale asi po 20 km odbočujeme doleva.

Vidíme zemědělce, jak právě sklízejí obilí, posekají ho a svezou na hromadu. Pak ho mlátí, nevím přesně jak, ale právě, sem viděl před hromadou postavený malý kombajn, kterému obilí z hromady házejí do lišty, zajímavé. Dříve jsem zas viděl vrstvu obilí rozloženou na place, a jezdit potom traktor s “diskovým podmítačem”.

Představeným kláštera je 17tý Karmapa, narozen v roce 1985, v roce 2000 utekl přes Himaláje do Indie. Každý Karmapa na svém konci života napíše na papír jméno svého následovníka. Černou čepici nosí pouze Karmapa, aktuálně jsou však vybraní dva, takže dokud se nedomluví, kdo je ten pravý Karmapa, tak bude čepice uložena v indickém klášteře tohoto řádu. Tam také jeden z karmapů, velmi pravděpodobně ten pravý, žije. Ten druhý je v Evropě, kde se na svém titulu snaží vydělat.
Okolo půl jedenácté navštěvujeme kapli na posvátné zahradě, kousek od kláštera. Na zahradě jsme udělali slibovanou koru – 13x obešli jedno místo na zahradě, i když do teďka nevím jestli a který z těch stromů byl ten posvátný. Spíše to byly takové stromečky.

 posvátná zahrada u kláštera Tsurphu

V kapli byl mnich, předříkával mantry a bubnoval na buben. Řád Kadžupa je znám svou meditační schopností. Nevím proč, ale silněji jsem to nikde v Tibetu necítil, stál jsem tak jak přibitej, prsty na rukou mi vibrovaly a užíval jsem si krásný pocit. Vůbec se mi odsud nechtělo a stále mě to tam táhlo, i nyní když si na to vzpomenu, tak bych se tam nejraději chtěl zase podívat. A pocit, že se z kaple nechtělo odejít, jsem neměl jen já.
Poté jsme dojeli do kláštera Tsurphu, je to hlavní klášter řádu Kadžupa, takže jejich představený - sedmnáctý Karmapa, zde bydlel předtím než utekl v roce 2000 do Indie. Klášter byl ten nejkrásnější, jaký jsme tu viděli. Málo lidí, vstupné 40 juanů, bydlí tu přes 300 mnichů. Viděli jsme je i při polední modlitbě v Assembly hall (shromažďovací hala). Předříkávají mantry, do toho buší do velkých bubnů a někteří občas troubí do takových dlouhých trubek.


modlitba v Tsurphu v Assembly hall

Fakt magický a nádherný zážitek. Opravdu nádhera, dokonce jsme je mohli fotit i natáčet. Klášter je mezi horami, takže nádhera se vším všudy.


jeden z chrámů v klášteře Tsurphu

Oběd v místní restauraci, vaří jen vegetariánská jídla, a po druhé odpolední odjíždíme do Lhasy, kam jsme dojeli po dvou hodinách.


sklizeň obilí po tibetsku

Zašli jsme opět na Barkhor market, kde se projevily naše smlouvací zkušenosti – např. vykuřovací skříňka z 80 na 30 juanů, dřevěný náramek z 80 na 20 juanů, byl jsem na sebe pyšný J Poté jsme zašli do Tibetan steak house kousek od Barkhor náměstí na steak z houbami, mohu vřele doporučit, i když samozřejmě ceny poněkud vyšší. Pak už jen návrat do hotelu, kde jsme pořádně zapili konec zájezdu, a okolo třetí ráno šli spát.


Ubytování – Lhasa, Tibet Gorkha hotel


Fotogalerie

Žádné komentáře:

Okomentovat