sobota 8. července 2017

8.7.2017 - Hopman triatlon 2017 - 1/2 Ironman

Akce : Hopman triatlon 2017
Kategorie : 1/2 Ironman
Kdy : 8.7.2017 12:00
Kde : Autocamp U Hráze Vikletice, vodní nádrž Nechranice
Trasa : 1,9km plavání, 90 km kolo (převýšení 370 m), 21,1 km běh (převýšení 110 m)
Web : http://www.hopmantriatlon.cz/triathlon.php
Výsledky : http://www.hopmantriatlon.cz/results.php
Foto : 
Garmin aktivita : https://connect.garmin.com/modern/activity/1844215939


... aneb triatlon na větrné hůrce, který jsem chtěl jet pouze tréninkově...

ÚVODEM

Hopman triatlon není žádná velká akce, přesto o tomto víkendu žádná větší triatlonová akce v ČR není, takže ve startovní listině nějaká známá jména byla. Já jsem na triatlon šel se záměrem trochu potrénovat, žádné ladění před závodem nebylo, žádné těžké tréninky ale také ne, nějak jsem se na ně necítil, asi ještě pozůstatek skryté únavy z Moraviamana před 14ti dny. Dva dny před závodem jsem odpočíval, hlavně z důvodu toho že jsem nějak nebyl časově schopen trénovat a také jsem asi trochu nastydl po delším plavání v rybníku, takže jsem ještě den před závodem trochu léčil nachlazení. Proběhnutí večer před závodem bylo hrozné, 5km klidného běhu mi vůbec nechutnalo a nebavilo. Každopádně ráno před závodem jsem se cítil celkem dobře a dokonce mě nebolelo ani rameno, ani koleno, prostě nic. Navíc jsem si říkal, že okolo vodní nádrže to bude pěkná rovina a tak bych mohl udělat na kole celkem slušný čas. To jsem ale nevěděl že Nechranická nádrž je prakticky jistota velmi větrného počasí, což se také potvrdilo. Teplota 28°C již byla celkem v pohodě, tělo už si na vyšší teploty celkem zvyklo.

START, PLAVÁNÍ

Na start se postavilo něco přes 200 lidí jelikož ve 12:00 startoval zároveň krátký triatlon a poloviční ironman. Jeden fanoušek asi minutu před dvanáctou zatroubil na trubku, všichni se trochu podivili ale lidi začali skákat do vody a tak jsem tam skočil také. Takže velmi vtipný start. Samozřejmě pomyšlení o tom, že to vezmu pouze tréninkově, na to jsem si ani nevzpoměl a šel jsem do toho naplno hned od startu.

nakonec nám to předčasně odstartoval fanoušek trubkou...

Plavou se tři okruhy, po každém okruhu následuje výběh z vody a zase vběhnutí do vody. Rozhodl jsem se plavat bez neoprenu, jelikož mi to v triatlonové kombinéze naposledy celkem plavalo a věděl jsem, že bez neoprenu bych nemusel mít problém s bolavým ramenem. Začátek byl opravdu trochu našlapaný, přeci jen k první bójce to bylo tak necelých 200m a tak se to tam mlátilo. Vyrazil jsem svižně, ale stejně celé první kolo jsem se tu motal s mnoha dalšími lidmi okolo sebe. Svůj styl a hlavně klid na techniku jsem tak hledal marně, pocitově jsem ale frekvenci záběrů měl vysokou a plavalo se mi celkem dobře. Druhé kolo už bylo volnější, jednak půlka startovního pole plavala v rámci krátkého triatlonu pouze jeden okruh a jednak jsem se myslím propracoval na celkem slušné místo v popředí a místa bylo mnohem více. Každopádně klid na techniku a hlavně dlouhý záběr jsem hledal stále marně. Vedle mě plaval kluk stále a stále prsa a já plaval vedle něho. Nechápal jsem jak může takhle rychla plavat prsama, pokud jsem mu uplaval 2 metry, tak jsem je během rovnání do správného směru zase vrátil. Každopádně jsem v druhém kole určitě o něco zrychlil. 

to vycházení z vody po každém kole plavání, 
po těch kamenech na dně, bylo ale opravdu otravné...

Druhý výběh z vody a zpátky do vody, tam už jsem chtěl plavat fakt rychle, ale ať jsem dělal co jsem dělal, ten prsař plaval stále a pořád vedle mě, a tak to bylo až do konce plavání. Svůj klid na svůj styl jsem nenašel ani ve velké většině třetího kola. Přesto jsem věřil že plavání bylo slušné, a to se také potvrdilo. Při výběhu z vody jsem ještě sklonil poklonu prsařovi.

Nakonec jsem vyplaval v čase 31:56 a tempo 1:34/100m včetně třech výběhů z vody a do vody a 200m běhu do depa, mě fakt udělalo radost.

V depu to bylo samozřejmě docela rychlé, ale pak se muselo běžet kus přes kemp na start kola.

KOLO

Kolo začíná výběhem z kempu, kde se teprve nasedá a jede se kus po ošklivé stěrkové cestě.

výběh z kempu a jde se na kolo. 
Ta představa, že je to pouze 90 km byla super ;-)

Jedou se tři okruhy okolo Nechranické přehrady. Jedna občerstvovací stanice, hned při výjezdu z kempu. Úkol číslo jedna - snížit tepy alespoň pod 150 jsem tentokrát vzdal. Hned po výjezdu je totiž asi 1,5km dlouhý pozvolný kopeček, takže na to prostě nebyl prostor. Vzal jsem za to rovnou a v kopečku hned pár lidí předjel. Hezky to tu všude fouká, takže je potřeba dávat bacha, občas přiletí nějaký ten náraz větru a pak to s člověkem trochu zamává.

Po asi 6ti km se trasa vrací ke kempu, do kterého se nezajíždí, ale pokračuje se po hrázi Nechranické přehrady a poté doleva okolo přehrady k nějaké elektrárně. Tam to fučelo ještě víc a nejvtipnější bylo že z kopečku tady jel člověk tak 26 km/h pokud do toho hodně šlapal, ale zpátky do kopce jel v klidu 30km/h i více. To se mi stalo poprvé, že bych se takhle těšil na výjezd kopečku. Na kole jsem se propracovával zase o něco dopředu, ale nevím přesně, jelikož se tu motali lidi z krátkého triatlonu. První kolo bylo za mnou a věděl jsem, co mě na trase čeká. Prvotní plán byl jet průměrnou rychlostí celé kolo 36 km/h, ale po prvním kole jsem si tím tak jist už nebyl. 20km/h vítr byl proti.

V druhém kole jsem do toho trochu více šlápnul, ale stejně jsem cítil, že tento cíl se stále vzdaluje. Ustálil jsem se na nějakém pořadí a nikde nikdo okolo mě. Prakticky nebylo s kým závodit a tak jsem se soustředil na správnou kadenci šlapání, kterou jsem měl jistě vyšší než na předchozích závodech, a pocitově jsem se tak cítil celkem dobře, i když ten neustálý boj s větrem byl opravdu těžký. Ale to byla myslím pro mě výhoda, jelikož se podle mě trochu ztrácela výhoda triatlonových speciálů.

Třetí kolo jsem do toho celkem šlapal, ale trochu nám také sprchlo a já zjistil že mizerně brzdící karbonové ráfky na mokru nebrzdí už prakticky vůbec. Některé úseky to fakt foukalo slušně a byl to boj, prostě Nechranice to je jedna velká větrná hůrka. Kopce mi zas tolik nechutnají ale přesto, pokud jsem někde nad triatlonovými speciály něco získal, tak to bylo v kopcích. Trochu mě ale štvalo že lidi tu draftovali - jezdili za sebou ve větrném pytli a tak šetřili síli, i když to bylo jasně zakázané, ale je jasné že na takto malém závodě tu nelítají rozhodčí na motorkách aby to trestali. Ale přesto, je mi jich líto, takovýchto lidí, kteří kvůli úspěchu evidentně porušují pravidla, a těžili z toho výhodu.

90 km na kole jsem nakonec ujel v průměrné rychlosti 35,4 km/h, v čase  2:29:22. Plán tak sice splněn nebyl, ale za těchto podmínek to bylo stejně slušné, možná jsem do toho mohl ještě trochu více šlápnout, protože na běh jsem alespoň nohy měl fakt celkem čerstvé.

BĚH

V depu to bylo velmi rychlé. Přezout, vzít gely kšilt a brýle a běželo se.

běžecká etuda začíná...

Čtyři okruhy, v polovině a na konci každého okruhu se probíhalo kempem. Trasa trochu blbě značená, plánky před startem a na webu moc neodpovídali, ale organizátoři to celkem stíhali většinou směrovat a oni se jistě do příště zase polepší. Přeci jen cena 650 Kč za startovné je opravdu v porovnání s ostatními triatlony prakticky zadarmo. Vůbec jsem samozřejmě netušil kolikátý jsem, ale na kole jsem to tak odpočítával že bych mohl být celkově v TOP 10.

Trase vede spíše po pěšinkách a lesních cestách, minimálně z poloviny, takže vhodnější by asi byly terénní boty. Ja to ale netušil a běžel v silničkách, ale to se taky celkem dalo. Docela se mi běželo dobře, nechtěl jsem to ze začátku přepálit. První 2 km jsem se rozbíhal a pak jsem se snažil běžet v tempu alespoň pod 4:40 min/km. To se mi nějakou dobu dařilo. Vtipně je tu také řešen důkaz, že člověk oběhl kolo, na obrátce u hráze člověk dostává takové barevné náramky, jako důkaz že tudy proběhl. Pak se samozřejmě probíhá časomírou v depu a vbíhá do dalšího kola. 5km bylo za mnou a druhé kolo také celkem ušlo, občas také píchání na bocích v břichu ale dalo se to. Po třetím kole to ale bylo horší. Na 15tém km mě začali asi křečovat boční břisní svaly a já musel zpomalit na tempo 5:30, po dvou km to ale odeznělo a já mohl zase trochu popoběhnout rychleji. Poslední 2 km jsem skoro "letěl", tempo 4:20 bylo v porovnání s tím plazením pár km předtím, pro mě opravdu lítáním. Takže na běhu mě limitovali břišní svaly, nikolik nohy samotné, alespoň vím na čem mám teďka zapracovat. Navíc jsem viděl že mám ztrátu asi 200m na závodníka přede mnou a tak jsem běžel co to šlo, samozřejmě s ohledem na to aby mě nechytli křeče v bříšních svalech. Takže asi 100 m před cílem jsem toho chlápka fakt dohnal a aby ho náhodou nenapadlo se mnou závodit, tak jsem ještě zrychlil a on si tak na nějaký souboj ve finiši fakt netroufl.

Půlmaraton jsem sice plánoval o něco rychleji, ale nakonec celkem spokojenost - 21,1 km po stezkách s 110m převýšením s jednou krizí za 1:37:37 v tempu 4:47.

CÍL

Vbíhám do cíle celkem kvapíkem a je z toho úžasnej čas 4:43:21, což je potřetí v řadě posun osobáku, tentokráte téměř o sedm minut! Navíc mám celkem jistotu, že je to TOP 10, takže to by člověk měl být opravdu spokojený. Teď mohu přiznat že tajný plán byl zkusit to pod 4:40:00, ale ten vítr na kole tento pokus odsoudil k zániku ještě před startem běhu. Každopádně je to opět posun osobáku o nějakých 7 minut oproti Czechmanovi před měsícem, takže velká spokojenost. 

Navíc trochu tuším, že v kategorii mužů nad 40 let by to mohlo být na bednu! Potřebuju jet na grilovačku, tak se jdu zeptat jak jsem dopadl a oni na mě že odjet nemohu, že mi právě vypisují diplom za druhé místo v kategorii muži na 40 let! Jsem z toho jak opařenej a pak opravdu na ten stupínek vystupuji. 


tak bednu jsem opravdu neplánoval... :-)

Nakonec je to teda celkově 6té místo z 89 startujících, v kategorii muži nad 40 let pak 2hé místo (39 startujících) a bedna! Dobrá práce Véno! ;-)

v kategorii muži nad 40 let


jojo, vítěz kategorie i celkový vítěz mi nadělil hezký ranec ...


ZÁVĚREM

Hopman, to je opravdu příjemná akce. Organizátoři to jistě ještě trochu vychytají a bude z toho parádní akce pro hobíky v hezkém prostředí. Já jsem si závod fakt užil a kromě té krize okolo 15tého kilometru na běhu, jsem si to fakt užíval. Největší radost mě nyní udělalo plavání, to bylo fakt super, ale i kolo a běh nebyly žádné propadáky.2 komentáře:

  1. Takovýmhle tempem se nebudeš mít za chvíli kam posunovat ;-) Každopádně velká gratulace!

    OdpovědětVymazat
  2. dekuji, rezervy tam jsou a posunovat se jeste mam kam, neboj ;-) Ale uz je pomalu cas, koupit si alespon podobnou techniku jako my souperi ... :-)

    OdpovědětVymazat