sobota 25. června 2016

Deník - Francie 2016 - 25.6.2016 - 30.6.2016

25.6.2016 - Alsasko, Štrasburk

Štrasburk je příjemné město plné kaváren a cukráren,  které vás lákají na všechny možné dobroty. Jinak jsme tu ale nějaké velké zajímavosti nenašli

dietka začíná ;-)

26.6.2016 - Alsasko, Route du Vin

Ze Štrasburku razíme do Molsheim což je městečko kde začíná takzvaná Route du Vin, což je cesta hezkými městečky, kde se všude okolo rozprostírají vinice a je možné tu na spoustech míst víno ochutnat a za rozumnou cenu take koupit nějakou tu lahvinku.

Route Du Vin

Dále pokračujeme do Obernai, následně do Dambach la Ville, kde jsme si dávali dost hrozný oběd - místní lokální specialitu neboli klobásu, párek a nějaké tlusté maso asi s půl kilem zelí. No bylo to úplně příšerný, těžko si na tom člověk pochutná a že jim za 14 Eur není hanba. V takovéto chvíli je nejlepší zajít do nějaké cukrárničky a dát si třeba takové jakoby pistáciové kokosky. mňam.

místní specialita, jedno z nejhorších jídel 
co jsem v životě jedl,
a jedno z mála které jsem nedojedl...

Postupně nakupujeme další mňam vína a pokračujeme návštěvou Ribeauvillé a Riquewihr. Tam to byl trochu turistický masakr.

Městečka to byla všechno krásná, krásné domečky ale trochu nám to už splývá. Den zakončujeme přesunem do Colmaru, nazývaných Malé Benátky. Je tu strašný bugr, Francie postoupila na mistrovství Evropy do čtvrtfinále a tady se to slaví jako kdyby to už celé vyhráli. Jezdí tu po městě stovky aut, pomalovaní francouzi tu mávají vlajkami a není tu slyšet vlastního slova. Každopádně projížďka na loďkách je moc příjemná a město je opět velmi velmi hezké.

Francie postupuje na Euru 2016 do čtvrtfinále

27.6.2016 - Burgundsko, Dijon

Dnes vyrážíme zase dále a to do oblasti Burgundsko. První zastávkou je Dijon, celkem velké město ale historické centrum je maličké. Francie je drahá, všechno si oproti Čechám vynásobte dvakrát. Ale opravdu je to tu krásné, stovky a tisíce hektarů vinic, prakticky nic jiného tu okolo silnic ani není. A města jsou krásná, plná klidu a pohodičky, nikam se nechvátá.

firemní prodejna s hořčicemi Dijon

Další zastávkou je Beaune. Malé městečko ale asi to nejhezčí, ve kterém jsme byli. Není tu spousta turistů, mají tu krásné památky a moc dobré víno.

Prostě Burgundsko je ještě hezčí než Alsasko.

A navíc Francouzi jsou velký pohodáři, dokonce i prodavačka v supermarketu si tu s vámi chce povídat i když jí prd rozumíme.

Ubytování rešíme přes řetězec hotelů Ibis budget. Je to tu prakticky v každém městě, většinou je to někde mimo město. Cena je okolo 50 Euro za dvojlůžkový pokoj za noc. No a taky je nutno se připravit na mýtné, za 100 km průjezd tu dáte třeba 13.8 Euro. Někdy se platí předem, někdy se jen vytiskne lístek a platí se až při výjezdu z dálnice.


28.6.2016 - Údolí Rhóny, vinařská oblast Beaujolais

Dneska projíždíme vinařskou oblastí Beaujolais. První zastávkou je vesnice Juliénas, kde máme super ochutnávku v takovém skoro zámečku s moc ochotnou slečnou.

ochutnávka vín v Juliénas

Zakoupíme také pár vín a pokračujeme do Fleurie. Ve Fleurie jdeme vinicí na kopeček s kaplí Panny Marie. Překrásný výhled na kopečky s vinicemi všude okolo. ve vesničce také dobre vaří. Za 16,50 Eur dostanete menu dne - předkrm,  hlavní chod, desert a kafe.

Fleurie

Následuje Moulin-à-Vent, větrný mlýn. Potom navštěvujeme Villié-Morgon, opět krásné městečko s hezkým zámečkem s krásnými sklepy s vínem.

Villié-Morgon

Poslední zastávkou je Beaujeu, což už je větší městečko, kde ale chtějí za degustaci platit, 1,3 Eur za degustovaný vzorek, na to tu nejsme zvyklý, takže na ně prdíme. Celkově je tato oblast opravdu překrásná, všude kopečky s vinicemi a vesničky či malá městečka s kostelíky. Víno vynikající a všude vládne klid a pohodička.

Přesouváme se přes Lyon do městečka Vienne. Ani nevím proč jsme ho vybrali. Město nás moc nezaujalo.  Zácpa, všude auta, ruch a nikde klid. Je to prostě město přeplněné auty v úzkých ulicích. Staré korintské sloupy uprostřed zástavby, katedrála se opravuje, a jinak není snad jediné místo kde si v klidu sednout. Vracíme se zpět do Lyonu do Ibisu.


29.6.2016 - Provence

Vyrážíme od Lyonu dále na jih, do oblasti Provence. První zastávkou je proslavená vinařská oblast Chateauneuf-du-Pape. Hezká vesnička se zříceninou zámku, který zde nechali postavit avignonští papežové. V krásném sklepě jsme pak měli super degustaci. Vína to jsou ale dražší, začínají na 15-20 Euro, ale většina je až od 30 Euro.
Pak jedeme do Avignonu. Krásné město s historickým centrem obehnaným 5km dlouhou hradbou.  Uvnitř je pak Palais des Papes, papežský palác.
Mají tu také super točenou zmrzlinu, přímo na ulici a asi dvacet druhů.

Avignon a točená zmrzlina dle libosti, jak říkám, byla to dietka ;-)

Další památkou je Pont St-Bénézet, most který z většiny strhla povodeň a již jej neopravili. Z původních 22 oblouků tu zbyly asi tři a most tak trčí do řeky Rhóny.

Avignon, Pont St-Bénézet a v pozadí Palais des Papes

30.6.2016 - Jižní Francie

Vyrážíme směr jih ke španělským hranicím. Ale první zastávkou z Avignonu je Pont du Gard, akvadukt, který zde postavili římané před 2000 lety. S 50m výškou je to nejvyšší stavba jakou kdy římané postavili. Krásná stavba.

Pont du Gard

Pak přejíždíme do Narbonne, opět do Ibis budget hotelu, s cenou okolo 50 Eur za noc a dvojlůžkový pokoj je to asi nejrozumější forma ubytování ve Francii. Narbonne je také krásné městečko. Na náměstí je tu nedostavěná ale přesto velkolepá a nádherná Cathédrale St-Justet St-Pasteur. Nikdy jsem neviděl větší varhany nežli v této katedrále.
Prohlídka podzemního bludiště sýpek jménem Horreum nás moc neoslovila, prostě sklepy, aspoň tu byl chládek, venku je pařák jak blázen.
Na náměstí mají luxusní zmrzlinu, prostě samá dietka ;-).

Dost bylo Francie a jede se do Španělska...

Fotogalerie : https://goo.gl/photos/9gxjgsLMEcCyvMRU7

1 komentář:

  1. Škoda, že jste se nezastavil také v Bretani :) http://www.alicewanderer.com/

    OdpovědětVymazat