sobota 7. května 2016

7.5.2016 - Švejkova padesátka - šestý obnovený ročník - můj první pochod

To mě zase napadla jednou taková blbost. Někdy v týdnu, už nevím kde, jsem zaregistroval, že se jde nějaký pochod v Písku, s názvem Švejkova padesátka, šestý obnovený ročník. Tož začalo mi to vrtat hlavou a poslední dva dny před víkendem už to bylo jasné, co budu v sobotu dělat, těšil jsem se na to jako malej kluk. Je to přeci jen můj rodný kraj a kouknout se do těchto míst - Písek, Putim apod. jsem vždycky chtěl. Navíc s tím Švejkovým nádechem.


Dneska to bude se Švejkem to je jasný :)

No takže po pátečním spinningu, kde jsem úplně náhodou narazil na chlapíka, který tu původní padesátku šel několikrát, a začalo mi to hodně hlodat v hlavě, jsem vyrazil na jih, k rodičům na základnu ;-)

Ráno dorazím do Písku ke středověké krčmě v Hradišťské ulici a vyfasuji lejstro se startovním číslem 21, s mapou, pokyny a místem pro kontrolní razítka. Je tu celkem rušno, mají tu spoustu tras, ale naprostá většina jdou kratší trasy anebo jedou na kolech. Švejk se také dostavil, celkem tu dělá srandu - prej že na Bělehrad atd... Čekám, že v osm bude nějaké slavnostní odstartování, ale nic se neděje. Tak startuji v 8:15, později zjišťuji, že všichni s nižším číslem vyrazili i dávno před osmou hodinou ranní.


pokyny

mapa

Tak jo, jdu v botičkách INOV 8, a na to že jsem v nich nachodil asi 10 km, tak mi na tý noze sedí úplně skvěle a už na ně nedám dopustit. Nic lepšího jsem na nohách opravdu nikdy neměl, navíc jsou krásně lehký. Prolejzám Pískem a pokračuji podél lesa Amerika. Tak a už se jde hezky do přírody, mňam. Procházíme okolo jednoho rybníka vedle druhého, třeba toho Tálínského.

první rybník na cestě do Tálína

krajina někde u Tálína

zase další rybník, už je přestanu fotit ;-)

Pokračuji přes Selibov, tvrz Klokočín a obec Skály, potkávám další padesátkaře, bláhově si myslí, že jsou první, později jsem zjistil, že pár jich je ještě před námi, jelikož vyráželi ještě před osmou. No a zde se ve mě probudil soutěživý duch. Původní cíl, vůbec to dokončit, je tentam... Vytahuju hůlky, což byl druhý cíl, se s nimi naučit a trochu do toho šlápnu. Nejdřív jsem uhnal v kopci klučinu, který říkal, že hodně chodí a že by nevěřil, že bude na pochodu první (samozřejmě že před námi bylo ještě spousta lidí) a půjde s nechodcem. No a pak odpadli i ty ostatní...

Ta krajina je zde fakt kouzelná. To jsem ani nečekal. Pokračuji okolo Tvrzkého rybníku, Humňanského rybníku až k hříbárně Humňany. Za ní tu lítají na volno koně, no prostě kouzelné. Už v obci skály měli spoustu krásných koní s hustou hřívou.

krajina u Štětic

Dále přes Štětice k Žižkově mohyle u Sudoměře - mezi rybníky Markovcem a Škaredým, která zde stojí jako odkaz na jeho velké vítězství. 300 Žižkovo bojovníků a jeho vozová hradba, zde vyhráli proti těžce obrněným 2000 vojákům královského vojska.

Mohyla Žižky u Sudoměře

Rybník Škaredý

No a zde jsem to po... Blbě jsem odbočil na špatnou hráz rybníka a horko těžko asi po 3 km obchůzce  se vrátil na původní trasu. Prostě blbec, tak mě to naštvalo, že jsem začal popobíhat. No, když mě jeden spoluchodec viděl za zády, dost se divil, myslel, že mě uvidí až v cíli ;-)

Jdu směrem do Putimy, opravdu krásná obec. Navíc je tu sraz veteránů a velkej mumraj okolo. Opět lidi v dobových oblecích, hlavně okolo četnické stanice, kde se natáčel Švejk. Zas trochu koumání kudy se vlastně má pokračovat, občas by těch značek opravdu mohli dávat více...

četnická stanice z filmu Švejk...

Putimský kostelík

No a pak už jen k soutoku Blanice a Otavy a dále podél Otavy k Písku. Opravdu nádherné, pěkně upravené asfaltové trasy a navíc v tomhle krásně slunném počasí docela dost lidí. Od čtyřicátýho kilometru už minimálně půl napůl běžím a jdu, jelikož ta chůze mi nějak přestala bavit. Potkávám padesátkaře, co vycházeli v půl osmé, kamarádi ze sousední vesnice ;-) Poslední razítka v Písku v restauraci Papírák a pak fuj fuj v McDonaldu. No a už se letí hopem ke středověké krčmě. Docházím něco po páté hodině, po kontrole všech 13 razítek (2 kontroly byly tajné, tzn. že se nevědělo, kde budou), dostávám diplom. A už do sebe leju jednu limonádu za druhou, vypil jsem za 8 hodin asi 3 litry svojí vody + asi 2 litry limonád po hospodách, kdyby to někoho zajímalo ;-)

razítka mám všechny, takže dejte mi diplom :-)))

tak teda pěkně děkuji!

No, příspěvek na sochu švejka, kterou chtějí postavit v Písku, klobása, a jdu se projít kousek po Písku a naládovat se zmrzlinou ke kamennému mostu, zaslouženě.

středověká krčma v Písku

Golem ve středověké krčmě

Statistika : délka 55 km (sem vyšel a jouda jsem neměl ještě GPSku se spárovanými satelity), doba 8:07:52nastoupáno 597 mprůměrné tempo 8:59 min/km - to bylo hodně zhoršené spoustou zastávek a také blbým blouděním. Došel jsem to jako čtvrtý, a to kdo ví jakej náskok měli ti na prvních třech místech ;-)

Odkaz na mapu: https://connect.garmin.com/modern/activity/1158266663

Hodnocení : Super super super, ta krajina okolo Putimy je opravdu kouzelná, spousta rybníků, malebných vesniček, koní, pohody. Doufám že příští rok půjde někdo se mnou, nebojte půjdu vaším tempem, tak se hlaste ;-) Fakt příjemná procházka, cítím se úplně v pohodě, až na zadek, ten jsem si před pochodem jedinej nenamazal a mám ho pěkně sedřenej, no jo no jsem začátečník tak se učím... ;-) Takže zítra se asi cyklistický trénink nekoná...

Stránky pochoduhttp://www.josefsvejk.cz/padesatka.htm

A pár fotek Písku včetně nejstaršího kamenného mostu v ČR:takže kdo to půjde za rok se mnou?

Žádné komentáře:

Okomentovat